Moveo (latin) = mozgatni
Motívum = ami cselekvésre késztet
Motiváció = cselekvésre késztetés
Motiválni = cs
elekvésre késztetni
A motiváció fogalma
Alapmotívum (élőlényekre általánosan érvényesen): szükséglet tudatos megélése, érzése
Szükséglet: a szervezet valamilyen hiányállapota. Ki nem elégítése feszültséget, fájdalmat okoz. Eredetét tekintve lehet (Murray):
– Biológiai eredetű elsődleges szükségletek (pl. táplálék, a víz, a levegő, a szex, biztonság, a fájdalom elkerülése)
– Társadalmi eredetű másodlagos szükségletek (a társadalmi fejlődés során alakulnak ki, pl. erkölcsi, esztétikai, társas, érvényesülési, stb. igények)
A motiváció valamilyen késztető erőt takar, amelynek segítségével az egyének el akarnak érni egy célt valamilyen igényük vagy elvárásuk teljesítése érdekében. A témával kapcsolatos elméletek megkísérlik megmagyarázni a motiváció természetét, és megpróbálnak választ adni arra, hogy miért úgy viselkednek az emberek, ahogy éppen teszik.
A vezetés szempontjából a motiválás olyan cselekvést jelöl, amelynek eredményeként a vezető rávesz másokat a szervezeti célokat szolgáló tevékenységek végzésére, illetve azok hatékonyabb végrehajtására. Ha a vezetőnek gondot okoz egy beosztottjának az ösztönzése, a problémát figyelembe véve kell cselekednie, ehhez pedig ismernie kell azokat a tényezőket, melyek az emberek munkáját befolyásolják.
Nincs általános motivációs elmélet, amely minden ember minden viselkedésére alkalmazható lenne, a motiváció sajátosságai mindig a konkrét helyzetben vizsgálhatók. Ebből adódóan a téma különböző megközelítésének ismerete nyújt segítséget a munkahelyi szituációk vizsgálatánál.
Az elméletek egy része azokra az okokra koncentrál, amelyek a viselkedést kiváltják, más részük arra a folyamatra, amelynek eredményeként az adott viselkedés bekövetkezik. Az okokra koncentrálókat a motiváció tartalmi elméleteinek, az utóbbiakat folyamat elméleteknek nevezzük.
A motiváció Maslow-féle szükségletelmélete
A motivációról Herzberg szemével
Szervezeti motiváció
McClelland teljesítmény-hatalom-kapcsolat-elmélete
Célkitűzés-elmélet
Megerősítéselmélet
Elváráselmélet
Méltányosságelmélet
Az elsajátítási motiváció
A motiváció-eredmény modell
Speak Your Mind